Historia 100-metrowej kreski

Sprawdzam 20 WASZYCH SPOSOBÓW na kreskę na oku 😲

Anonim

100-metrowa deska rozdzielcza to krótka rozgrzewka na świeżym powietrzu, którą zazwyczaj wykonuje się w sekcji "prosto w domu" standardowego toru do biegania. Zwycięzcy olimpijscy na 100-metrowym boardzie otrzymują nieoficjalny tytuł najszybszego mężczyzny lub kobiety na świecie. Dziś jest uważany za podstawowy wśród sportowców lekkoatletycznych, ale historia 100-metrowej kreski rozciąga się na starożytną historię.

Wideo dnia

Historia starożytna

Według University of Alaska Fairbanks, początki 100-metrowej kreski można przypisać do "stadionu", sprintu rywalizującego ze starożytną Grecją. Jeden z najbardziej konkurencyjnych sportów w starożytnej olimpiadzie, stadion był krótkim sprintem, który polegał na przejechaniu 95 metrów do wyznaczonego posterunku, a następnie powrotowi do pozycji wyjściowej. Chociaż początkowe wersje tego sprintu miały biegaczy odznakę za kamiennym rowkiem wyrytym w ziemi, starożytni Grecy ostatecznie wynaleźli husplexa lub bramę wyjściową.

Współczesna olimpiada

Odskok 100 m jest praktycznie synonimem olimpijskich wyścigów lekkoatletycznych - był częścią pierwszej olimpiady epoki nowożytnej w Atenach w 1896 roku. Thomas Burke ze Stanów Zjednoczonych wygrał pierwszy medal przyznany za 100-metrową kreskę i został zastąpiony przez innych amerykańskich sprinterów, aż Reginald Walker z RPA wygrał konkurs w 1908 roku. Od tego czasu Stany Zjednoczone otrzymały ponad połowę 100-metrowego olimpijskiego medalu.

100-metrowa Dash Technology

Podczas gdy sprinter w starożytnej Grecji rozpoczął wyścig od pozycji pionowej, dzisiejsi sprinterzy rozpoczynają wyścig, przykucając obcasami przyciśniętymi do bloków startowych. Bloki te pomagają zawodnikom uzyskać dodatkowe przyspieszenie na początku wyścigu, poprawiając przyśpieszanie i zmniejszając liczbę metrów potrzebnych, aby biegacz osiągnął maksymalną prędkość podczas sprintu. Według University of Alaska Fairbanks, bloki startowe zostały wprowadzone pod koniec 1920 roku i po raz pierwszy pojawiły się na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku.

Records and Champions

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkiej Atletyki, świata mężczyzn Płyta została udoskonalona 12 razy od 1968 roku, kiedy wprowadzono elektroniczne wyczucie czasu w olimpijskim rajdzie sportowym. W sierpniu 2009 roku Usain Bolt z Jamajki uzyskał rekord świata w wysokości 9. 58 sekund, zrywając z poprzednim rekordem 9.9 sekundy. Rekord świata kobiet wynosi 10. 49 sekund i został wprowadzony przez Florence Griffith-Joyner w lipcu 1988 roku.